< Tilbage til Blog

Vinduer til ældre huse

Topbillede

Nye vinduer til ældre huse – med respekt for husets historie

Gamle huse har sjæl. Det er et ord, der bliver brugt meget, men når det kommer til vinduer, giver det faktisk rigtig god mening.

For de små variationer, profilerne, sprosserne og proportionerne er ofte med til at skabe netop den karakter, vi holder af ved ældre boliger.
Når vinduerne skal udskiftes, er kunsten derfor ikke nødvendigvis at få dem til at se nye ud.
Kunsten er at få dem til at se rigtige ud.




Start Med Det Hus Du Har .... Tag Udgangspunkt I Husets Arkitektur

Start med det hus, du har

Har huset bevaret nogle af sine oprindelige vinduer, er de et rigtig godt sted at lede efter inspiration. Kig på proportionerne:
-Hvor brede er rammerne?
-Hvordan er glasset opdelt?
-Er der sprosser?
-Hvordan møder vinduet murværket?

Hvis vinduerne for længst er udskiftet, kan gamle fotografier også være værdifulde.
Jo bedre du forstår huset, desto lettere er det at vælge en ny løsning med respekt for arkitekturen.

CLASSIC ....

CLASSIC – inspireret af dansk byggetradition

Outrup CLASSIC er udviklet med afsæt i traditionel dansk arkitektur.
Serien rummer blandt andet dannebrogsvinduer, bondehusvinduer og palævinduer og arbejder med de profilerede karme, svungne linjer og smalle sprosser, der forbindes med klassisk byggestil.
Det betyder ikke, at alle gamle huse skal have det samme vindue.
Tværtimod.
Det handler om at finde det vindue, der hører til netop dét hus.

Når 20Mm Faktisk Betyder Noget

Når 20 mm faktisk betyder noget

Hos Outrup tilbyder vi sprosser helt ned til 20 mm.
Det giver mulighed for et let og elegant udtryk, som kan være særligt vigtigt i ældre og herskabelige huse.

For bliver sprossen for kraftig, ændrer den også oplevelsen af vinduet.
Vi arbejder desuden med forskellige muligheder inden for profiler, farver, afstandsprofiler, glasbånd, hængsler og beslag. Små valg hver for sig. Stor betydning tilsammen.

Outrup Case Gilleleje 08

Moderne vindue – klassisk udtryk

Et vindue kan godt se rigtigt ud på et gammelt hus og samtidig være bygget til nutidens krav og forventninger. Outrup tilbyder energioptimerede 2- og 3-lags løsninger. 

I nogle arkitektoniske sammenhænge kan en 2-lags løsning være interessant, fordi den kan bidrage til et lettere visuelt udtryk – eksempelvis sammen med meget smalle sprosser.
Pointen er ikke, at én løsning altid er den rigtige. Pointen er, at energiegenskaber og arkitektur bør tænkes sammen.

 

Følg med på Instagram

Produceret På Mors Efter Mål

Fremstillet på Mors

Alle Outrups vinduer og døre produceres på Mors i Nordvestjylland.
Her viderefører vi danske håndværkstraditioner, samtidig med at vi hele tiden udvikler vores produkter.

For et klassisk vindue skal ikke være gammeldags.
Det skal bare være gennemtænkt.

Gå til forhandlerkort

Outrup Aabenraa 20

Træ eller træ/alu?

Det rigtige vindue handler også om materialer.

Med Outrup TræFront får du vinduer i nordisk fyrretræ. Træet giver et naturligt og varmt udtryk og passer til både klassisk og moderne arkitektur. TræFront anvendes typisk i ældre boliger.

Med AluCapFront kombineres træet med en beskyttende aluminiumskappe udvendigt. Det giver træets udtryk inde i hjemmet og en robust udvendig løsning med et lavt behov for vedligeholdelse.

Der findes med andre ord ikke ét materiale, der er matcher alle huse.
Det afgørende er at finde den kombination af materiale, design og detaljer, der passer præcis til din bolig. AluCapFront anvendes typisk i parcelhuse og nyere boligere.

Skal Du Vælge 2 Eller 3 Lags Vinduer (1)

Skal du vælge 2 eller 3 lags vinduer?

Energieffektive vinduer er et oplagt valg, når boligen skal opgraderes. Og det bedste er, at du ikke behøver gå på kompromis med hverken stil eller æstetik.

Outrup tilbyder energioptimerede 2- og 3-lags vinduesløsninger, så energiegenskaber, dagslys og design skaber en harmonisk helhed
Det er især relevant i klassiske boliger, hvor ønsket om slanke vinduesprofiler og smalle sprosser skal forenes med nutidens krav til komfort.

Dit Gamle Hus Behøver Ikke En Standardløsning

Dit gamle hus behøver ikke en standardløsning

Ældre huse har ofte deres egne mål. Det ved vi godt. Derfor producerer vi efter mål og arbejder også med de løsninger, hvor huset ikke passer ind i standarden. Når du vælger nye vinduer til et gammelt hus, er målet ikke bare at lukke et hul i facaden. Det er at bevare eller genfinde det udtryk, der gør huset til noget særligt. Det kalder vi udsigt til mere.

outrup-gratis-opmaaling.jpg

Bestil GRATIS opmåling til nye vinduer

Skal du have skiftet vinduer eller døre i dit bolig, har du mulighed for at bestille en gratis og uforpligtende opmåling.
Vi sørger for at en af vores gode og pålidelige håndværkere kommer og laver en opmåling.
Han kan også rådgive dig, om alle de vigtige valg vedrørende vinduer og døre.

BESTIL GRATIS OPMÅLING

Loading...